...

25 varijacija na temu Voltaire fotelje

Filozof Voltaire fotelja to, naravno, nije stvorio. I uopće nema nikakve veze s tim. Međutim, stolica s "ušima" ponosno nosi njegovo ime. Kako to izgleda danas?

Ova tapecirana stolica s visokim naslonom, opremljena jezičcima na vrhu, ima mnogo imena. Na zapadu ga zovu"Djed" («grandfather chair» ) ili "krilati" («wing chair» ), kod nas— Voltaire fotelja. Da budemo pošteni, recimo da ovaj komad namještaja ne izgleda baš poput fotelje u kojoj je bolesni Voltaire proveo posljednje godine svog života. No, pojava stolice modificiranog dizajna i povećane udobnosti poklopila se s vremenom s razdobljem posebne popularnosti ideja mislioca.

Prvi put je takozvana Voltaireova stolica proizvedena u Engleskoj u stoljeću na internetu. Ovaj je model bio namijenjen starijim osobama koje su"uši" leđa su trebala biti zaštićena od propuha. Kasnije je otkriveno da je"krilati" fotelja je savršena za opuštanje uz kamin: dobro zadržava toplinu, Plus štiti od iskri. Dakle, stolica s "ušima" dobio je još jedno ime— stolica za kamin.

Od tada se stolica za kamin malo promijenila. U prodaji možete lako pronaći modele-kopije starih stolica. Pa ipak, moderni dizajneri klasike tumače na svoj način, proizvodeći lakonske fotelje za kamin u obojenim presvlakama, ukrašene otiscima, pa čak i opremljene stalcima za piće modela. Možete se upoznati s nekim varijacijama na temu Voltaireove stolice proučavanjem našeg izbora.

Ocijenite članak
( Još nema procjena )
Smilyana Dvorjak

Pozdrav, dragi ljubitelji kućne udobnosti i poboljšanja! Ja sam Smilyana Dvorjak, iskusni dizajner koji stvara tapiseriju stila i spokoja u području interijera. Pridružite mi se dok idemo na putovanje kroz moje dugogodišnje iskustvo, a svaki projekt svjedoči o alkemiji dizajna koja životne prostore pretvara u svetišta udobnosti.

Ženski časopis - Moda, Ljepota, Život i kućna njega, psihologija i odnosi
Comments: 1
  1. Elena Pavić

    Molim vas, možete li mi reći što su 25 varijacija na temu Voltaire fotelje i kako se one razlikuju? Jesu li to samo različiti dizajni ili ima i drugih promjena u materijalu ili udobnosti? Zanimaju me detalji o tome kako te varijacije utječu na iskustvo sjedenja i estetiku fotelje. Unaprijed hvala na odgovoru!

    Odgovori
Dodaj komentare